W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Działalność KPK OECD

Historia KPK OECD w Polsce

Po przystąpieniu Polski do OECD (1996 r.), Krajowy Punkt Kontaktowy OECD ds. odpowiedzialnego prowadzenia biznesu został utworzony w strukturze administracji centralnej w 1998 r. (Ministerstwo Skarbu Państwa, Ministerstwo Gospodarki). W 2001 r. KPK OECD został przeniesiony do Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych S.A. (PAIiIZ). Od 2016 r. polski KPK OECD funkcjonuje ponownie w strukturze administracji rządowej – aktualnie w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej.

Zadaniem KPK OECD jest:

Raporty z działalności KPK OECD od 2016 r. do pobrania u dołu tej strony.
Raporty z lat 2001-2015 znajdują się w Archiwum.  


Aktualności KPK OECD


Konsultacje ws. aktualizacji procedury postępowania przed KPK OECD

Od 8 czerwca 2023 r. obowiązują Wytyczne OECD dla przedsiębiorstw wielonarodowych, edycja 2023, w których wprowadzono również zmiany w zakresie funkcjonowania KPK OECD. Stąd niezbędna jest aktualizacja procedury postępowania przed KPK OECD. 

Projekt aktualizacji procedury oraz procedura aktualnie obowiązująca dostępne na stronie KPK OECD.

Uwagi pisemne do projektu procedury prosimy przesyłać na adres: kpk.oecd@mfipr.gov.pl do 15 marca 2024 r.

tekst


^ 2024 ^


9–10 listopada 2023 r. – Spotkanie Sieci Krajowych Punktów Kontaktowych OECD 
Przedstawiciele polskiego KPK OECD uczestniczyli w spotkaniu Sieci KPK OECD.


28-29 czerwca 2023 r. – Przegląd polskiego KPK OECD

W dniach 28-29 czerwca 2023 r. odbył się przegląd polskiego KPK OECD. W skład Zespołu przeglądowego wchodzili przedstawiciele KPK OECD z Bułgarii, Niemiec i USA oraz przedstawicierle Sekretariatu OECD. 

Wzajemne przeglądy KPK OECD stanowią ważną okazję do podzielenia się działaniami prowadzonymi przez KPK OECD oraz wszelkimi barierami i wyzwaniami, z jakimi KPK OECD może mieć do czynienia w realizacji swoich celów. Przeglądy są okazją do wymiany doświadczeń i dobrych praktyk w wykonywaniu zadań KPK OECD, obejmują również badanie procedur KPK OECD i podejścia do prowadzonych postępowań, co może pomóc w poprawie spójności działań w tym zakresie w przyszłości.

Raport z przeglądu polskiego KPK OECD spodziewany jest w marcu 2024 r.


27 czerwca 2023 r. – konferencja nt. aktualizacji Wytycznych OECD 

W dniu 8 czerwca 2023 r. Rada OECD przyjęła najnowszą aktualizację Wytycznych OECD dla przedsiębiorstw wielonarodowych.
W celu promocji zaktualizowanych Wytycznych OECD KPK OECD zorganizował konferencję pt. "Odpowiedzialny biznes i angażowanie interesariuszy zgodnie z nowym tekstem Wytycznych OECD dla przedsiębiorstw wielonarodowych", podczas której mówiliśmy o kluczowych zmianach w dokumencie oraz roli interesariuszy w procesie aktualizacji Wytycznych OECD.

Zapraszamy do oglądania nagrania z tego wydarzenia na kanale FB i YT MFiPR.


20-21 czerwca 2023 r. – Spotkanie Sieci Krajowych Punktów Kontaktowych OECD 
Przedstawiciele polskiego KPK OECD uczestniczyli w spotkaniu Sieci KPK OECD.


Kursy nt. należytej staranności – Akademia e-learningowa OECD 

Jeśli jesteś zainteresowany/zainteresowana tematyką odpowiedzialnego prowadzenia działalności biznesowej (responsible business conduct, RBC) oraz procedurami należytej staranności (due diligence) opartymi o analizę ryzyka lub chcesz dowiedzieć się, jak wdrażać należytą staranność w różnych łańcuchach dostaw, zachęcamy do zarejestrowania się w Akademii e-learningowej OECD

Pierwszy kurs uruchomiony w ramach Akademii e-learningowej OECD w 2021 roku dotyczył podstaw należytej staranności OECD dla odpowiedzialnego prowadzenia biznesu.

Kurs  jest dostępny bezpłatnie w języku angielskim, trwa około 2,5 godziny, a uczestnikom wydawany jest certyfikat ukończenia kursu OECD. Szkolenie jest szczególnie przydatne dla praktyków biznesowych, w tym w pracujących w obszarze zarządzania ryzykiem, CSR, operacji, zamówień i audytu.

Obecnie oferowane są również trzy uzupełniające, bezpłatne kursy branżowe w języku angielskim, dostarczające informacji na temat stosowania należytej staranności w aspekcie praw człowieka, środowiska pracy i środowiska naturalnego w sektorach: rolno-spożywczym oraz owoców morza, tekstylno-odzieżowym i obuwniczym oraz w sektorze elektroniki i części samochodowych.


31 stycznia 2023 r. – spotkanie na temat aktualizacji Wytycznych OECD dla przedsiębiorstw wielonarodowych

KPK OECD zorganizował spotkanie dla przedstawicieli biznesu, organizacji pozarządowych, organizacji społeczeństwa obywatelskiego, związków zawodowych, organizacji branżowych, środowiska akademickiego i administracji publicznej na spotkanie na temat aktualizacji Wytycznych OECD dla przedsiębiorstw wielonarodowych.

Nagranie spotkania można obejrzeć na kanale YT. Program wydarzenia dostępny jest w części "Materiały" na dole strony.


^ 2023 ^


29 czerwca – 1 lipca 2022 r. – Spotkanie Sieci Krajowych Punktów Kontaktowych OECD 
Przedstawiciele polskiego KPK OECD uczestniczyli w spotkaniu Sieci KPK OECD.


Konsultacje społeczne podręcznika OECD-FAO nt. wylesiania, degradacji lasów i należytej staranności w łańcuchach dostaw w sektorze rolno-spożywczym

OECD we współpracy z FAO przygotowują podręcznik nt. wylesiania, degradacji lasów i należytej staranności w łańcuchach dostaw w sektorze rolno-spożywczym i w związku z tym OECD przeprowadza konsultacje społeczne, aby zapewnić, że w podręczniku zostaną zawarte opinie i doświadczenia wszystkich interesariuszy.

Konsultacje społeczne były otwarte do 29 lipca 2022 r. dla wszystkich interesariuszy ze wszystkich krajów, w tym przedsiębiorstw, grup branżowych, organizacji społeczeństwa obywatelskiego, związków zawodowych, a także środowisk akademickich, obywateli, organizacji międzynarodowych i ekspertów rządowych.

Więcej szczegółowych informacji – na stronie OECD.


19 maja 2022 r. – webinarium nt. należytej staranności

KPK OECD zorganizował webinarium "Należyta staranność w odpowiedzialnych łańcuchach dostaw", które otworzył Grzegorz Puda, Minister Funduszy i Polityki Regionalnej. 

Zagadnienie należytej staranności jest coraz bardziej istotne, w związku z planowaną dyrektywą UE w sprawie należytej staranności w zakresie zrównoważonego rozwoju przedsiębiorstw (Corporate Sustainability Due Diligence Directive). Nagranie webinarium jest dostępne na kanale YouTube MFiPR i na Facebooku MFiPR. Można z niego dowiedzieć się:


3 maja 2022 r. – raport z przeglądu Wytycznych OECD
OECD opublikowała raport z przeglądu Wytycznych OECD dla przedsiębiorstw wielonarodowych pod kątem ich zgodności z aktualnymi trendami i innymi regulacjami w zakresie odpowiedzialnego biznesu. Raport został opracowany na podstawie wkładów z Krajowych Punktów Kontaktowych OECD oraz zaangażowania w konsultacje instytucjonalnych interesariuszy OECD: BIAC, TUAC i OECD Watch, jak również w wyniku konsultacji konsultacji społecznych, które odbyły się w okresie od 1 czerwca do 14 września 2021 r. Więcej szczegółów na stronie OECD.


31 stycznia 2022 r. – Spotkanie Sieci Krajowych Punktów Kontaktowych OECD 
Przedstawiciele polskiego KPK OECD uczestniczyli w zdalnym spotkaniu Sieci KPK OECD.


^ 2022 ^ 


25 listopada 2021 r. – Spotkanie Sieci Krajowych Punktów Kontaktowych OECD 
Przedstawiciele polskiego KPK OECD uczestniczyli w zdalnym spotkaniu Sieci KPK OECD.


lipiec 2021 r. – dokument OECD adresowany do banków 
KPK OECD opublikował polską wersję językową wytycznych OECD adresowanych do banków: Należyta staranność w zakresie odpowiedzialnego udzielania kredytów korporacyjnych i gwarantowania emisji papierów wartościowych.


22-23 i 29 czerwca 2021 r. – Spotkanie Sieci Krajowych Punktów Kontaktowych OECD 
Przedstawiciele polskiego KPK OECD uczestniczyli w posiedzeniach Sieci KPK OECD, które ze względu na sytuację związaną z pandemią COVID-19 odbywały się zdalnie za pośrednictwem platformy internetowej.


15-17 czerwca 2021 r. – Światowe Forum na temat RBC 
Tematem Światowego Forum nt. Odpowiedzialnego Prowadzenia Biznesu (Global Forum on RBC) było hasło: The New Normal for a Sustainable Future. Forum zgromadziło wielu przedstawicieli administracji publicznych, biznesu, organizacji branżowych, związków zawodowych, organizacji pozarządowych oraz środowisk akademickich.

Nagrania z sesji Forum są dostępne na stronie Global Forum on Responsible Business Conduct, w zakładce Program.

Szczególnej uwadze polecamy nagranie z sesji nt. dostępu do środków zaradczych w sektorze technologicznym: Access to remedy in the tech sector: The role of NCPs in providing access to remedy for technology-related human rights abuses, która odbyła się 15 czerwca 2021 r. w godz. 10.00-11.30. W sesji uczestniczyła przedstawicielka polskiego KPK OECD oraz przedstawiciele stron postępowania w sprawie dotyczącej spółki OLX, którzy przedstawili swoje doświadczenia z procesu rozpatrywania sprawy przed polskim KPK OECD.  


1 marca 2021 r. – Monitoring sprawy prowadzonej przez KPK OECD
KPK OECD opublikował w języku polskim oraz w języku angielskim notatkę z monitoringu  z dnia 18 lutego 2021 r., w sprawie dotyczącej Grupy PZU S.A. Dokument jest dostępny w zakładce Zawiadomienia


18 stycznia 2021 r. – Ocena wstępna KPK OECD
KPK OECD opublikował w języku polskim oraz w języku angielskim Ocenę wstępną w sprawie, w której zawiadomienie dotyczące polskiego przedsiębiorstwa Valeo Autosystemy sp. z o.o. złożone zostało przez przedstawicieli ruchu społecznego „LICZNIK” założonego przez mieszkańców Skawiny. Dokument jest dostępny do pobrania w zakładce Zawiadomienia


^ 2021 ^ 


W 2020 roku przypadała 20-ta rocznica funkcjonowania Krajowych Punktów Kontaktowych OECD jako pozasądowych mechanizmów rozpatrywania skarg zgodnie z Wytycznymi OECD dla przedsiębiorstw wielonarodowych. KPK OECD stanowią unikalny mechanizm wdrażania odpowiedzialnego biznesu i umożliwiają dostęp do środków zaradczych w skali globalnej, zapewniając platformę do mediacji czy postępowania pojednawczego.

Poniżej do pobrania raport OECD opublikowany z okazji 20-lecia Sieci KPK OECD.

Raport OECD z okazji 20-lecia Sieci KPK OECD - wersja angielska


3 grudnia 2020 r. – Konferencja z okazji 20-lecia Sieci Krajowych Punktów Kontaktowych OECD
Polski KPK OECD zorganizował międzynarodową konferencję z okazji 20-lecia zapewniania przez Sieć KPK OECD dostępu do środków zaradczych. Wydarzenie otworzyły Sekretarz Stanu w MFiPR Małgorzata Jarosińska-Jedynak oraz p.o. Dyrektora Centrum Odpowiedzialnego Biznesu w OECD Cristina Tebar-Less.

Podczas konferencji eksperci KPK OECD z różnych krajów przedstawili swoje doświadczenia w prowadzeniu KPK OECD oraz opowiedzieli o korzyściach jakie może przynosić postępowanie przed KPK OECD zarówno dla przedsiębiorstw jak i dla innych interesariuszy.

Program konferencji dostepny do pobrania poniżej, jak również linki do polskiej i angielskiej wersji nagrania z konferencji.

Program konferencji 
Nagranie z konferencji z okazji 20-lecia Sieci KPK OECD - wersja polska
Nagranie z konferencji z okazji 20-lecia Sieci KPK OECD - wersja angielska (English version starts at 4:30 minutes of recording)


5 listopada 2020 r. – webinar Krajowego Punktu Kontaktowego OECD
Eksperci polskiego KPK OECD przygotowali webinar, w celu przedstawienia KPK OECD jako przykładu mechanizmu alternatywnego rozwiązywania sporów. Podczas seminarium omówiono szczegółowo informacje nt. struktury KPK OECD, procedury postępowania przed KPK OECD oraz sposobu składania zawiadomienia o potencjalnym naruszeniu Wytycznych OECD dla przedsiębiorstw wielonarodowych


7 sierpnia 2020 r. – Monitoring sprawy prowadzonej przez KPK OECD
KPK OECD opublikował w języku polskim oraz w języku angielskim notatkę z monitoringu  z dnia 28 lipca 2020 r., w sprawie dotyczącej Grupy OLX sp. z o.o. Dokument jest dostępny w zakładce Zawiadomienia


18-19 czerwca 2020 r. – Spotkanie Sieci Krajowych Punktów Kontaktowych OECD ds. odpowiedzialnego biznesu
Przedstawiciele polskiego KPK OECD uczestniczyli w spotkaniu Sieci KPK OECD, które ze względu na sytuację związaną z pandemią COVID-19 odbyło się zdalnie za pośrednictwem platformy internetowej.


19 maja 2020 r. i 17 czerwca 2020 r. – Światowe Forum na temat RBC 
Doroczne Światowe Forum OECD na temat odpowiedzialnego prowadzenia biznesu (Global Forum on Responsible Business Conduct) ze względu na sytuację związaną z pandemią COVID-19 odbyło się jako konferencje on-line. 19 maja 2020 r. omówione zostały podejścia administracji rządowych oraz przedsiębiorstw uwzględniających zasady odpowiedzilanego biznesu (RBC) w rozwiązywaniu kryzysu wywołanego pandemią COVID-19 oraz budowy bardziej odpornych łańcuchów dostaw. 17 czerwca 2020 r. podczas drugiej części Forum w związku z przypadającą w 2020 r. 20-tą rocznicą utworzenia Sieci Krajowych Punktów Kontaktowych OECD dyskutowano kwestie dotyczące mechanizmów skargowych i środków zaradczych.

Nagrania sesji Global Forum on RBC dostępne do obejrzenia na stronie OECD
Zachęcamy także do zapoznania się z Raportem podsumowującym dyskusje tegorocznego Światowego Forum nt. RBC.


16 kwietnia 2020 r. – Nota OECD nt. RBC i COVID-19
Kryzys związany z pandemią COVID-19 ma wpływ na gospodarkę i ludzi na całym świecie. Centrum OECD ds. odpowiedzialnego biznesu (OECD Centre for Responsible Business Conduct) przygotowało notę na temat wyzwań, jakie kryzys COVID-19 stwarza dla zachowań biznesowych. W nocie przedstawiono wstępne reakcje rządów i przedsiębiorstw oraz opisano uzasadnienie dla wdrażania zasad RBC w celu rozwiązania kryzysu.

Polski Krajowy Punkt Kontaktowy OECD opracował polską wersję noty OECD nt RBC i COVID-19.
Ponadto na stronie OECD gromadzone są dane, informacje, analizy i zalecenia dotyczące wyzwań zdrowotnych, ekonomicznych, finansowych i społecznych związanych z wpływem koronawirusa. 


13 marca 2020 r. – oświadczenie Grupy roboczej OECD ds. odpowiedzialnego prowadzenia biznesu
Grupa robocza OECD ds. odpowiedzialnego prowadzenia biznesu (OECD Working Party on Responsible Business Conduct) opublikowała oświadczenie w związku z domniemanymi przypadkami nadmiernej presji na osoby składające zawiadomienia o potencjalnych naruszeniach Wytycznych OECD dla przedsiębiorstw wielonarodwych do Krajowych Punktów Kontaktowych OECD.

Oświadczenie dostępne na stronie OECD w języku angielskim oraz w języku francuskim.


28 lutego 2020 r. – Warsztat dla przedstawicieli sektora finansowego
Warsztat został zorganizowany przez polski KPK OECD w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej z udziałem ekspertów OECD. Celem warsztatu było zapoznanie przedstawicieli sektora finansowego z zaleceniami OECD opracowanymi dla sektora finansowego: Wytycznymi dla inwestorów instytucjonalnych oraz Wytycznymi dla banków dotyczącymi należytej staranności w zakresie odpowiedzialnego kredytowania przedsiębiorstw i gwarantowania emisji papierów wartościowych. Uczestniczyło w nim ok. 70 przedstawicieli banków, zakładów ubezpieczeń, pośredników kredytowych oraz instytucji i organizacji branżowych sektora finansowego.


^ 2020 ^ 


6-7 listopada 2019 r. – Spotkanie Sieci Krajowych Punktów Kontaktowych OECD ds. odpowiedzialnego biznesu
6 listopada 2019 r. przedstawiciele polskiego KPK OECD uczestniczyli w spotkaniu KPK OECD z krajów Europy Wschodniej i Środkowej. 7 listopada 2019 r. przedstawiciele polskiego KPK OECD uczestniczyli w spotkaniu Sieci KPK OECD w siedzibie głównej OECD w Paryżu. 


6 sierpnia 2019 r. – Ocena końcowa KPK OECD
KPK OECD opublikował w języku polskim oraz w języku angielskim Ocenę końcową z dnia 26 lipca 2019 r., w sprawie, w której zawiadomienie dotyczące Grupy PZU S.A. zostało złożone w kwietniu 2018 r. przez Fundację "Rozwój TAK – Odkrywki NIE”. Dokument jest dostępny w zakładce Zawiadomienia


1 lipca 2019 r. – Ocena końcowa KPK OECD
KPK OECD opublikował w języku polskim oraz w języku angielskim Ocenę końcową  z dnia 13 czerwca 2019 r., w sprawie, w której zawiadomienie dotyczące Grupy OLX sp. z o.o. zostało złożone w kwietniu 2018 r. przez Fundację Frank Bold. Dokument jest dostępny w zakładce Zawiadomienia


19-20 czerwca 2019 r. – Spotkanie Sieci Krajowych Punktów Kontaktowych OECD ds. odpowiedzialnego biznesu
Przedstawiciele polskiego KPK OECD wzięli udział w spotkaniu Sieci KPK OECD. Podczas spotkania przedstawiciele KPK OECD uczestniczyli również w pierwszym spotkaniu KPK OECD z krajów Europy Wschodniej i Środkowej. 


12-13 czerwca 2019 r. – Światowe Forum Odpowiedzialnego Biznesu
Przedstawiciele polskiego KPK OECD uczestniczyli w Światowym Forum Odpowiedzialnego Biznesu, corocznym wydarzeniu organizowanym przez OECD w celu promocji odpowiedzialnego biznesu, które gromadzi interesariuszy z różnych branż, związków zawodowych, społeczeństwa obywatelskiego i środowisk akademickich w celu omówienia kluczowych globalnych wyzwań społecznych i gospodarczych związanych z odpowiedzialnym prowadzeniem działalności. Światowe Forum RBC 2019 odbyło się w ramach Forum Odpowiedzialnego Biznesu i Praw Człowieka, które było wydarzeniem zorganizowanym w ramach Tygodnia biznesu i praw człowieka w Bangkoku. 


20 maja 2019 r. – Spotkanie z przedstawicielami sektora finansowego
Spotkanie zorganizowane przez polski KPK OECD w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju we współpracy z Ministerstwem Finansów i Ministerstwem Przedsiębiorczości i Technologii. Uczestniczyło w nim ok. 100 przedstawicieli organizacji branżowych sektora finansowego oraz instytucji i przedsiębiorstw finansowych.

Podczas spotkania przedstawiono Wytyczne OECD dla inwestorów instytucjonalnych. Omówiono również kwestie związane z planowanymi regulacjami UE w odniesieniu do zrównoważonego finansowania wzrostu gospodarczego oraz możliwości wykorzystania Wytycznych OECD dla inwestorów instytucjonalnych jako narzędzia wsparcia biznesu w tym kontekście. Poinformowano także o rozpoczęciu prac nad polską wersję językową tego dokumentu OECD. 


21 marca 2019 r. – Spotkanie z przedstawicielami branży odzieżowej i obuwniczej
Spotkanie zorganizowane przez polski KPK OECD w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju we współpracy z Ministerstwem Przedsiębiorczości i Technologii. Podczas spotkania dyskutowano kwestie związane z wdrażaniem przez sektor tekstylno-odzieżowy i obuwniczy Wytycznych OECD dotyczących należytej staranności w zakresie odpowiedzialnych łańcuchów dostaw w sektorze tekstylno-odzieżowym i obuwniczym.


^ 2019 ^


18 grudnia 2018 r. – notatka KPK OECD
KPK OECD opublikował w języku polskim oraz w języku angielskim informację o przyjęciu do prowadzenia sprawy, w której zawiadomienie o potencjalnym naruszeniu Wytycznych OECD dla przedsiębiorstw wielonarodowych zostało złożone w sierpniu 2018 r. Ze względu na dobro sprawy KPK OECD zdecydował nie upubliczniać treści Oceny wstępnej dotyczącej ww. sprawy. Informacja z 18 grudnia 2018 r. dostępna w zakładce Zawiadomienia


5 grudnia 2018 r. – Spotkanie Krajowych Punktów Kontaktowych OECD ds. odpowiedzialnego biznesu
Przedstawiciele polskiego KPK OECD wzięli udział w spotkaniu Sieci KPK OECD, które odbyło się w siedzibie OECD w Paryżu. 


29 czerwca 2018 r. – Konferencja nt. należytej staranności w łańcuchach dostaw
Z inicjatywy KPK OECD w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju zorganizowano konferencję, podczas której omówiono zagadnienia związane z należytą starannością w łańcuchach dostaw oraz ogłoszono polską wersję językową Wytycznych OECD dotyczących należytej staranności w zakresie odpowiedzialnych łańcuchów dostaw w sektorze tekstylno-odzieżowym i obuwniczym.

Uczestnicy konferencji mogli zapoznać się również z najnowszymi Wytycznymi OECD dotyczącymi należytej staranności w odpowiedzialnym prowadzeniu biznesu (OECD Due Diligence Guidance for Responsible Business Conduct), opublikowanymi 31 maja 2018 r.  Stanowią one praktyczne wsparcie dla przedsiębiorstw we wdrażaniu Wytycznych OECD dla przedsiębiorstw wielonarodowych poprzez dostarczenie wyjaśnień na temat należytej staranności. 


25 czerwca 2018 r. – Ocena wstępna KPK OECD
KPK OECD opublikował w języku polskim oraz w języku angielskim Ocenę wstępną w sprawie, w której zawiadomienie dotyczące Grupy OLX sp. z o.o. zostało w kwietniu 2018 r. złożone przez Fundację Frank Bold. Dokument dostępny w zakładce Zawiadomienia


18-19 czerwca 2018 r. – Spotkanie Sieci Krajowych Punktów Kontaktowych OECD ds. odpowiedzialnego biznesu
Przedstawiciele polskiego KPK OECD wzięli udział w spotkaniu Sieci KPK OECD, które odbyło się w siedzibie OECD w Paryżu. 


20 czerwca 2018 r. – Światowe Forum dot. Prowadzenia Odpowiedzialnego Biznesu
Przedstawiciele polskiego KPK OECD uczestniczyli w Światowym Forum dot. Prowadzenia Odpowiedzialnego Biznesu (Global Forum on Responsible Business Conduct) organizowanym przez OECD w Paryżu. 


21 lutego 2018 r. – Spotkanie przedstawicieli partnerstwa na rzecz tłumaczenia Wytycznych OECD dla sektora tekstylno-odzieżowo i obuwniczego
W 2017 r. z inicjatywy KPK OECD zostało zawiązane Partnerstwo na rzecz tłumaczenia Wytycznych OECD dotyczących należytej staranności w odpowiedzialnych łańcuchach dostaw w sektorze tekstylno-odzieżowo i obuwniczym. W skład partnerstwa weszli przedstawiciele administracji rządowej, biznesu, organizacji branżowych oraz organizacji pozarządowych: 

  1. Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju
  2. Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii
  3. CCC S.A.
  4. Carrefour Polska
  5. Polontex S.A.
  6. Vistula Group S.A.
  7. Federacja NSZZ Przemysłu Lekkiego
  8. Izba Bawełny w Gdyni
  9. PIOT Związek Pracodawców Przemysłu Odzieżowego i Tekstylnego
  10. Instytut Przemysłu Skórzanego
  11. Forum Odpowiedzialnego Biznesu
  12. Fundacja La Strada przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu
  13. Fundacja Kupuj Odpowiedzialnie
  14. Polski Instytut Praw Człowieka i Biznesu 

30-31 stycznia 2018 r. – Forum OECD nt. należytej staranności w sektorze tekstylno-odzieżowym i obuwniczym
Przedstawicielka polskiego KPK OECD uczestniczyła w sesjach Forum OECD nt. należytej staranności w sektorze tekstylno-odzieżowym i obuwniczym (2018 OECD Forum on due diligence in  the garment and footwear sector) organizowanym przez OECD w Paryżu. Pierwsza sesja Forum poświęcona była kwestii wysiłków państw członkowskich OECD w zakresie promocji Wytycznych OECD dotyczących należytej staranności w zakresie odpowiedzialnych łańcuchów dostaw w sektorze tekstylno-odzieżowym i obuwniczym

Przedstawicielka polskiego KPK OECD przedstawiła podczas tej sesji podstawowe informacje dotyczące sektora tekstylnego w Polsce oraz informacje nt. zawiązanego z przedstawicielami biznesu, organizacji branżowych oraz organizacji społecznych partnerstwa mającego na celu przetłumaczenie ww. Wytycznych OECD na język polski. 


^ 2018 ^


5-6 grudnia 2017 r. – Spotkanie Sieci Krajowych Punktów Kontaktowych OECD ds. odpowiedzialnego biznesu
Przedstawicielka polskiego KPK OECD wzięła udział w spotkaniu Sieci KPK OECD, które odbyło się w siedzibie OECD w Paryżu. 


27-29 listopada 2017 r. – Forum ONZ dot. biznesu i praw człowieka
Przedstawiciele polskiego KPK OECD uczestniczyli w Forum ONZ dot. biznesu i praw człowieka (UN Forum UN Forum on Business and Human Rights, "Realising Access to Effective Remedy") organizowanym w Genewie przez Biuro Wysokiego Komisarza ONZ ds. praw człowieka. 


2 października 2017 r. – Konferencja nt. realizacji Krajowego Planu Działań na rzecz wdrażania Wytycznych ONZ dotyczących biznesu i praw człowieka na lata 2017-2020
Konferencja była adresowana do przedstawicieli administracji publicznej, biznesu i organizacji pozarządowych w celu kompleksowego przedstawienia problematyki przyjętego przez Radę Ministrów w maju 2017 r. Krajowego Planu Działania na rzecz wdrażania Wytycznych ONZ dotyczących biznesu i praw człowieka na lata 2017-2020 (KPD). Celem było także rozpoczęcie dyskusji na temat najskuteczniejszych metod wdrażania KPD, potencjalnych działań partnerskich, jak też niezbędnych działań ustawodawczych zapewniających pełną realizację Wytycznych ONZ dotyczących biznesu i praw człowieka. 


29-30 czerwca 2017 r. – Światowe Forum dotyczące Prowadzenia Odpowiedzialnego Biznesu
Przedstawiciel polskiego KPK OECD uczestniczył w Paryżu w Piątym Światowym Forum dotyczącym Prowadzenia Odpowiedzialnego Biznesu (Global Forum on Responsible Business Conduct). 


27 czerwca 2017 r. – Spotkanie Sieci Krajowych Punktów Kontaktowych OECD ds. odpowiedzialnego biznesu
Przedstawiciel polskiego KPK OECD uczestniczył w spotkaniu Sieci KPK OECD, które odbyło się w siedzibie OECD w Paryżu. 


8 czerwca, 21 sierpnia 2017 r. – Spotkania z interesariuszami z sektora tekstylno-odzieżowego i obuwniczego
Celem spotkań było utworzenie partnerstwa na rzecz tłumaczenia na język polski Wytycznych OECD dotyczących należytej staranności w zakresie odpowiedzialnych łańcuchów dostaw w sektorze tekstylno-odzieżowym i obuwniczym. 


18-19 maja 2017 r. – Warsztat dla KPK OECD nt. współpracy i budowania zaufania
Przedstawiciele polskiego KPK OECD wzięli udział w warsztacie pt. Workshop on building collaboration and confidence between NCPs and stakeholders in CEE: Understanding each other’s challenges and building on opportunities, który został zorganizowany przez Fundację Polski Instytut Praw Człowieka i Biznesu w ramach projektu realizowanego przez OECD Watch oraz Frank Bold Foundation pt. Improving Access to Remedy in CEE Countries. 


luty 2017 r. – Szkolenie przedstawicieli polskiego KPK OECD
Przedstawiciele polskiego KPK OECD ukończyli szkolenie z zakresu mediacji cywilnych i gospodarczych organizowane przez Polskie Centrum Mediacji. 


8-9 stycznia 2017 r. – Okrągły Stół OECD w zakresie należytej staranności w sektorze tekstylno-odzieżowym i obuwniczym
Przedstawicielka polskiego KPK OECD uczestniczyła w spotkaniu organizowanym w siedzibie OECD w Paryżu nt. należytej staranności w sektorze tekstylno-odzieżowym i obuwniczym. 


^ 2017 ^


2 grudnia 2016 r. – Szkolenie nt. CSR/RBC dla pracowników administracji publicznej
Głównym celem szkolenia było przekazanie pracownikom Ministerstwa Rozwoju i Ministerstwa Finansów informacji związanych z odpowiedzialnym prowadzeniem biznesu: CSR (corporate social responsibility) oraz RBC (responsible business conduct). 


22-23 listopada 2016 r. – Spotkanie Sieci Krajowych Punktów Kontaktowych OECD ds. odpowiedzialnego biznesu
Przedstawiciel polskiego KPK OECD uczestniczył w spotkaniu Sieci KPK OECD, które odbyło się w siedzibie OECD w Paryżu. 


17-18 listopada 2016 r. – Second Budapest Conference on Responsible Business Conduct and The OECD Guidelines for Multinational Enterprises
Przedstawiciele polskiego KPK OECD wzięli udział w warsztatach nt. RBC i Wytycznych OECD dla przedsiębiorstw wielonarodowych zorganizowanych przez Ministerstwo Gospodarki Narodowej Węgier. Ważnym tematem, który omawiano podczas warsztatów była także kwestia raportowania niefinansowego w kontekście rozdziału III Wytycznych OECD dla przedsiębiorstw wielonarodowych. 


7 października 2016 r. – Wymiana doświadczeń (peer-learning)
Polski KPK OECD zorganizował peer-learningowe warsztaty dla członków KPK OECD z dziewięciu państw w zakresie współpracy ze związkami zawodowymi, organizacjami pozarządowymi i innymi interesariuszami. 


6 października 2016 r. – Międzynarodowa konferencja „Odpowiedzialny rozwój – odpowiedzialny biznes. 40 lat Wytycznych OECD. 20 lat Polski w OECD”
Głównym celem konferencji było promowanie Wytycznych OECD dla przedsiębiorstw wielonarodowych wśród polskich przedstawicieli rządu, biznesu, wyższych uczelni, organizacji pozarządowych i związków zawodowych. W konferencji uczestniczyli przedstawiciele OECD oraz KPK OECD z innych krajów. 


28 czerwca 2016 r. – Konferencja nt. raportowania niefinansowego 
Celem wydarzenia było promowanie polskiej wersji standardu raportowania niefinansowego GRI G4. Podczas konferencji omawiano także rolę Wytycznych OECD dla przedsiębiorstw wielonarodowych , ponieważ standard GRI G4 bazuje m.in. na Wytycznych OECD. 


1 czerwca 2016 r. – Utworzenie KPK OECD w Ministerstwie Rozwoju
Ze względu na zmiany strukturalne w polskiej administracji rządowej podjęto decyzję o przeniesieniu KPK OECD z Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych S.A. do Ministerstwa Rozwoju. KPK OECD funkcjonuje w Biurze Ministra MR. 


Materiały

Program spotkania na temat aktualizacji Wytycznych OECD w dniu 31 stycznia 2023 r.
PROGRAM​_Spotkania​_nt​_aktualizacji​_Wytycznych​_OECD​_31​_01​_2023.pdf 0.27MB
Program webinarium w dniu 19 maja 2022 r.
Webinarium​_KPK​_OECD​_nt​_Due​_diligence​_19​_05​_2022-Program.pdf 0.28MB
Raport z działalności KPK OECD za 2022 r.
KPK​_OECD​_raport​_z​_działalnosci​_2022.pdf 0.53MB
Raport z działalności KPK OECD za 2021 r.
KPK​_OECD​_raport​_z​_działalnosci​_2021.pdf 0.53MB
Raport z działalności KPK OECD za 2020
KPK​_OECD​_raport​_z​_działalnosci​_za​_2020.pdf 0.47MB
Raport z działalności KPK OECD za 2019 r.
KPK​_OECD​_raport​_z​_działalnosci​_za​_2019.pdf 0.76MB
Raport z działalności KPK OECD za 2018 r.
KPK​_raport​_dzialalnosci​_za​_2018rok​_web​_PL.pdf 0.53MB
Raport z działalności KPK OECD za 2017 r.
KPK​_raport​_za​_2017rok​_web​_PL.pdf 0.45MB
Raport z działalności KPK OECD za 2016 r.
KPK​_raport​_dzialalnosci​_2016​_web.pdf 0.40MB
KPK OECD Konferencja 3-grudnia-2020 Program
KPK​_OECD​_Konferencja​_3-grudnia-2020​_Program.pdf 0.67MB
NCPs for RBC 20 years of providing access to remedy
NCPs-for-RBC-providing-access-to-remedy-20-years-and-the-road-ahead​_FINAL.pdf 8.42MB
Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
27.02.2024 16:50 Jacqueline Kacprzak
Pierwsza publikacja:
25.07.2019 11:16 Emilia Chmiel
{"register":{"columns":[]}}